Ročište po žalbi u slučaju tužilac protiv Ratka Mladića pred Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične tribunale (“Mehanizmom”) bit će održano 25. i 26. augusta u sudnici broj jedan haškog odjela Mehanizma, u skladu s “odlukom o zakazivanju žalbenog ročišta i statusne konferencije” koju je objavilo žalbeno vijeće Mehanizma 17. jula, saopćeno je ranije iz Mehanizma.
Ročište će početi uvodnom izjavom suca Prisce Matimbe Nyambea, predsjedavajućeg sudskog vijeća, za kojom će uslijediti usmena argumentacija odbrane o žalbi koju su podnijeli i odbrana i tužioci. Planirano je da se ročište zaključi u srijedu, 26. augusta u 15:55 sati.
Zbog ograničenja vezanih za borbu protiv COVID-19, neće biti pristupa premisama Mehanizma za predstavnike medija i javnosti koji žele da pruisustvuju ročištu, saopćio je Mehanizam.
Sudsko vijeće broj jedan Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), 22. novembra 2017. donijelo je presudu protiv Ratka Mladića. Sudsko vijeće osudilo je Ratka Mladića, bivšeg zapovjednika generalštaba Vojske Republike Srpske (VRS) za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja rata. On je oslobođen optužbe za genocid navedene u prvoj tački optužnice. Mladić je osuđen na doživotnu robiju.
Sudsko vijeće ustanovilo je da je Mladić počinio te zločine učešćem u četiri združena zločinačka pothvata. Vijeće je ustanovilo da je od 12. maja 1992. do 30. novembra 1995. Mladić učestvovao u združenom zločinačkom pothvatu s ciljem trajnog uklanjanja bosanskih muslimana i bosanskih Hrvata s teritorija Bosne i Hercegovine pod srpskom dominacijom kroz progone, istrebljenja, ubistva, nečovječne akte i deportacije.
Mladić je prvobitno optužen 24. jula 1995. Nakon što je proveo u bjekstvu skoro 16 godina, on je uhapšen u Srbiji 26. maja 2011. i prebačen je u ICTY 31. maja iste godine. Suđenje je počelo 16. maja 2012. i trajalo je ukupno 530 dana, tokom kojih je prikazano 9.914 izložaka i tokom koga su se čula svjedočenja ukupno 592 svjedoka.
I odbrana i tužba uložili su žalbu na presudu. Mladić je zatražio od žalbenog vijeća da produži rokove za proces informiranja. Žalbeno vijeće djelimično je odobrilo te zahtijeve, dopuštajući produženje od ukupno 210 dana.
U skladu s tim, obje su strane 22. marta 2018. podnijele žalbe protiv prvostepene presude, podneske žalbe 6. augusta 2018., podneske odgovarajućeg podnositelja zahtjeva 14. novembra 2018. i na kraju svoje odgovorne podneske 29. novembra 2018. godine, saopćeno je iz Mehanizma.
Faktor