Ruke na ovaj način mogu virus prenijeti na druge površine i/ili na usta, nos ili oči ukoliko ih dodirnemo, pa otud i preporuke da se ne diraju ovi dijelovi lica.

Higijena ruku je od početka pandemije izvojena kao najefikasnija mjera sprečavanja širenja virusa.

Kako pravilno prati ruke?

Iz WHO su poručili da ruke treba prati: poslije kašljanja i kihanja, kada ste u kontaktu sa bolesnima, prije, tokom i poslije pripreme hrane, prije jela, poslije upotrebe toaleta, kada su ruke vidljivo prljave, poslije kontakta sa životinjama i životinjskim izmetom.

Kada su ruke vidljivo prljave, treba ih prati sapunom i tekućom vodom. U suprotnom, očistite ih sredstvom na bazi alkohola ili vodom i sapunom.

Na stranici Svjetske zdravstvene organizacije slikovito je prikazano pranje ruku u 10 koraka:

1. Pokvasite ruke vodom, stavite dovoljno sapuna da njim možete prekriti cijelu površinu ruku.

2. Trljajte dlan o dlan.

3. Desni dlan stavite na gornju površinu lijevog dlana, ukrstite prste i trljajte ih.

4. Trljajte dlan od dlan prekrštenih prstiju.

5. Savijte dlanove, spojite ih u suprotnom pravcu i trljajte ruke.

6. Desnom rukom trljajte dio oko palca lijeve ruke i obrnuto.

7. Raširite lijevi dlan i prstima druge ruke prelazite po njemu, ponoviti isto i sa desnim dlanom.

8. Isperite ruke vodom.

9. Dobro ih obrišite peškirom koji koristite samo vi.

10. Držeći komad toaletnog papira zatvorite slavinu.

11. Ruke su čiste.

Ljudi širom svijeta pažljivo su slušali i slijedili preporuke WHO koje je podržao i kolaž slika prikazujući razliku u čistoći ruku u šest faza: kada ruka nije oprana, kada je samo provučena kroz vodu, nakon što je šest sekundi prana samo vodom, nakon šest sekundi pranja sapunom, nakon pranja sapunom u trajanju od 15 i nakon pranja sapunom od 30 sekundi.

Higijena ruku u zdravstvenim ustanovama

Svjetska zdravstvena organizacija preporučila je i korake za održavanje higijene ruku u zdravstveno vrijeme. Najvažnije je to raditi u pravo vrijeme i korištenjem ispravne tehnike – bilo alkoholnim sredstvom za čišćenje ruku ili sapunom, vodom i čistim/jednokratnim ubrusima.

A pravo vreme je: prije kontakta sa pacijentom, prije aspetičnih procedura, poslije kontakta sa tjelesnim tečnostima i izlučevinama, nakon dodirivanja pacijenata i poslije dodirivanja predmeta iz pacijentove okoline.

Date su smjernice i za sredstva za higijenu:

– Ona na bazi alkohola trebaju sadržavati najmanje 60 posto ove supstance i biti certificirana.

– Običan sapun je efikasan u sprečavanju širenja virusa poput COVID-19 jer rastvara i uklanja njegove masne površinske membrane.

– Hlorisana voda od 0,05 postotaka ne preporučuje se za rutinsku higijenu ruku jer oštećuje kožu i ima druge toksične efekte.

Izvor: Faktor/who.int