Ugostiteljima, hotelijerima i putničkim agencijama čitavo vrijeme pandemije koronavirusa rad nije bio zabranjen, ali im je promet bio nula, te kao takvi, upozorava Miroslav Matošević, direktor Turističke zajednice Srednjobosanskog kantona, nisu imali pravo na pomoć Federacije BiH, niti kantona, koji u prvom redu pomažu djelatnosti koje su bile zabranjene.
“Već je federalni korona zakon nanio dosta štete ugostiteljskoj i turističkoj djelatnosti u smislu da je pružena podrška samo onim subjektima kojima je rad zabranjen, a mi smo tražili da se aneksom uvrste i djelatnosti kojima je rad bio onemogućen. Uzmite za primjer turističke agencije i hotele, rad im faktički nije bio zabranjen, ali granice su bile zatvorene, prijevoz onemogućen, imali smo policijski sat… A agencije i smještajni kapaciteti trebaju odigrati ključnu ulogu u revitalizaciji”, rekao je Matošević.
Već prije su predstavnici TZ, ugostitelja i hotelijera kreirali 11 mjera za pomoć koje su proslijedili institucijama, koje nisu prošle na bilo kojoj razini vlasti, a sada, kaže Matošević, spremaju novi dopis vlasti.
“Ugostiteljska i turistička poduzeća nezadovoljna su mjerama. Tim ljudima treba pomoći. Najavili su i osnivanje udruženja što je, sad se vidjelo, bio jedan od problema”, kazao je Matošević.
Premijer SBK Tahir Lendo kaže da turizmu treba pomoći, ali još uvijek nije jasno hoće li u proračunu biti sredstava.
“Kad završimo set zabranjenih i onih kojima je pad prometa veći od 20 posto turizam treba podržati i vidjet ćemo kolike će biti mogućnosti u proračunu. Sada radimo rebalans, te treba reći da mi nemamo prihoda za to, nego moramo jedan takav fond stvoriti uštedama”, kazao je Lendo.
Valja naglasiti i da korona zakon za SBK još uvijek nije usvojen.
DRUKCIJI.BA