“Napravljen je krizni plan pripravnosti u cilju preduzimanja mjera. U sklopu toga napravljen je algoritam postupaka u ovakvoj situaciji za stavljanje pod nadzor i on je na snazi već tri sedmice. Građani treba da znaju da sve osobe koje imaju veze s Kinom ili Italijom ne trebaju odmah ići u zdravstvenu ustanovu. To su potencijalno zdravi ljudi, dok se ne dokaže suprotno”, poručila je Sofić.
Sugerisala je u tim slučajevima da pacijenti telefonom pozovu dežurne epidemiološke službe gdje će dobiti sve instrukcije.
“To što je neko boravio u kriznom području, ne znači da je bolestan, ali treba biti u izolaciji 14-15 dana. Ukoliko se ne razviju simptomi, on je izvan izolacije. Ukoliko se simptomi jave, također se zove telefon i mobilni tim koji radi 24 sata i oni s posebnom opremom dolaze u stan i pregledavaju pacijente”, kazala je ministrica.
Ona je dodala da je Civilna zaštita već odobrila sumu od 150.000 KM koja će biti odobrena za nabavku dodatne opreme, ali i upozorila da ovo nije samo kantonalni niti federalni problem.
U kriznom štabu su eksperti iz te struke i pratimo situaciju. Sam Kanton ne može sve završiti.
“Ovo su sve mjere predostrožnosti i nema razloga za paniku”, poručila je Sofić.