Dom naroda Parlamentarne skupštine raspravlja o izmjenama Krivičnog zakona BiH po hitnom postupku, a kojima bi se zabranilo negiranje genocida i ratnih zločina, a koje je predložio delegat Zlatko Miletić (DF).
– Došlo je vrijeme da se prestanu negirati genocid i ratni zločin nakon 25 godina nad svim narodima, jer isto plače majka u Srebrenici, Bugojnu i Bratuncu. Vrijeme je da to konačno uradimo. Ako ja, koji sam bio u ratu, a od vas ovdje mnogi nisu, mogu da oprostim, ne vidim razloga zašto drugi ne mogu. Cilj je da prestanemo s glorifikacijom, da se daju ustanovama, školama, trgovima imena po ratnim zločincima. Ako je to mogla uraditi Ruanda, ne vidim zašto ne može BiH. Da za negiranje genocida kazne budu od 6 mjeseci do pet godina, a za davanje imena ustanovama, trgovima, školama po ratnim zločincima kazna bude od 6 mjeseci do 10 godina – rekao je Miletić.
Dušanka Majkić (SNSD) rekla je da su ovakav zakon u Parlamentarnoj skupštini BiH predložili zastupnici SBiH 2007. godine, pa ga ponovili 2012. Nakon toga je, kaže, SDP 2016. predlagao nešto slično, pa je Vijeće ministara 2017., a onda i prijedlog Miletića.
– Mi nećemo prihvatiti ovaj zakon. Prvo ne možemo prihvatiti dok je pravosuđe u stanju u kakvom jeste. Nepristrasno je, jednima se sudi više nego drugima. Ne možemo ga prihvatiti dok se sudski postupci koji tretiraju pripadnike srpskog naroda ne privedu kraju – rekla je Majkić.
Reagirao je delegat Bakir Izetbegović, koji je u replici Majkić kazao da nisu tačne njene tvrdnje da se sudi srpskom narodu.
– Niko ne može suditi narodu, nego pojedincima, zločincima. Spomenuli ste masovna suđenja za zločine nad Srbima. Hvala Bogu da nije bilo masovnih zločina nad Srbima. Jer kad se saberu svi zločini nad Srbima, u jednom danu je u Srebrenici ubijeno više ljudi. To su presude međunarodnih sudova. Negirati i relativizirati zločine, slaviti zločince je anticivilizacijski – kazao je Izetbegović.
Delegat Denis Bećirović kazao je da je ovakav zakon uvjet za članstvo BiH u Evropskoj uniji, jer isti zakon imaju i Njemačka, Austrija, Češka… Rekao je da je ovaj zakon „vitalni nacionalni interes svih naroda“.
Nakon glasanja, prijedlog zakona nije dobio potrebnu većinu. Za je bio predlagač Miletić iz reda hrvatskog naroda i pet delegata iz Kluba Bošnjaka.