Sutra obilježavanje 27. godišnjice od stradanja Bošnjaka u Jezeru

Sutra, 2. juna obilježava se dvadeset i sedam godina od stradanja Bošnjaka Jezera, Ljoljića i Čerkazovića.

Ova tradicionalna manifestacija bit će održana sutra u 12 sati, simboličnim bacanjem cvijeća u rijeku Plivu, učenjem fatihe kao i prigodnim programom u Sultan Bajazidovoj džamiji u Jezeru poslije podne namaza.

Prije rata, Jezero je bila mjesna zajednica u sastavu opštine Jajce. Nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, linija razgraničenja entiteta je razdvojila Jezero od Jajca.

Prema popisu iz 1991. u Jezeru je živjelo 834 stanovnika od čega 477 Bošnjaka, 282 Srba, 33 Hrvata, 34 Jugoslavena te 8 Ostalih.Po popisu iz 2013. godine u opštini Jezero živi 1.144 stanovnika, od čega je samo 287 Bošnjaka.

U Jezeru je davne 1992. godine od zločinačke ruke ubijeno ukupno 57 nevinih osoba, dok se za njih 18 još uvijek traga.

Početkom agresije na Bosnu i Hercegovinu 2. juna 1992. godine pripadnici vojske RS-a okupirali su Jezero, staru Sultan Bajazidovu džamiju minirali, bošnjačke kuće popalili i sve nesrpsko stanovništvo koje do tada nije bilo izbjeglo poubijali.

Taj dan i dan kasnije (3. juna) u Jezeru su ubijene 34 nevine civilne osobe koje su se do 2002. godine vodile kao „nestali“.

Federalna komisija za nestale osobe je 22. i 23. marta 2002. godine, iz masovne grobnice u Natpolju ekshumirala 11 posmrtnih ostataka Bošnjaka civila. Naknadno su pronađena tijela još 5 osoba, a najmanje 18 ubijenih Bošnjaka Jezera još uvijek se vode kao „nestali“.

Trebamo se prisjetiti još jednog zločina u Jezeru koji su se dogodili 10. septembra 1992. godine u selima Ljoljići i Čerkazovići kada su mučki streljani u mjestu Tisovac. Tada su ubijena još 23 civila, a četiri povrijeđena.

Za ovaj zločin, Vijeće Suda BiH, u aprilu 2008. godine, osudilo je: Pekez (Špire) Mirka na 21 godinu zatvora, Pekez (Mileta) Mirka na 29 godina i Savić (Ljupka) Milorada na 21 godinu zatvora, dok organizator ovog nemilog zločina Jovo Jandrić nikad nije uhvaćen niti procesuiran.

Odlukom Ustavnog suda BiH iz 22. oktobra 2013. godine ukinuta je drugostepena presuda Pekezu i drugima zbog pogrešne primjene krivičnog zakona.

Puštanjem 18. novembra 2013. došlo je do traumatizacije preživjelih i porodica ubijenih. Porodice ubijenih traže da konačno budu pronađeni preostali posmrtni ostatci, a istovremeno traže pravdu i kažnjavanje zločinaca.

 

  • ubijeno je 36 muškihi 21 ženska osoba
  • ubijeno je 7 maloljetnih osoba (ispod 18 godina)
  • ubijeno je 17 osoba preko 65 godina starosti
  • pronađeno i ukopano ukupno 39 osoba
  • nepronađenih osoba 18
  • najstarija osoba Bešlić Mevla imala je 86 godina
  • najmlađa osoba Zobić Adis imao je samo 9 godina
  • prosjek godina ubijenih osoba je 51 godina

Simbol stradanja

Bijela ruža ili cvijet „Sjećanja” postao je neslužbeni simbol u znak sjećanja na žrtve genocida koji se dogodio na području općine Jezero, a osmislila ga je Amela Iskrić-Hadžić diplomirani inžinjer arhitekture.

Upravo nošenjem ovog jezeračkog cvijeta želi se poslati poruka širom Bosne i Hercegovine da se genocid neće zaboraviti.

izvor: jajce – online.com

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print