Svjetska meteorološka organizacija (WMO) objavila je na svojim mrežnim stranicama Izvještaj o stanju klime u 2018. ukazuje na ubrzavanje utjecaja klimatskih promjena
Fizički znakovi i društveno-ekonomski utjecaji klimatskih promjena ubrzavaju se uz rekordne koncentracije stakleničkih plinova koje uzrokuju porast globalnih temperatura do sve opasnijih razina, stoji u najnovijem izvještaju Svjetske meteorološke organizacije (WMO).
U 25. jubilarnom Izvještaju WMO-a o stanju globalne klime u 2018. naglašava se rekordno podizanje razine mora te iznimno visoke temperatura oceana i zraka iznad kopna u protekle četiri godine. Taj trend zatopljenja traje od početka ovog stoljeća i očekuje se da će se nastaviti.
Od objavljivanja prvog izvještaja, znanost o klimi dostigla je nezabilježen stupanj pouzdanosti, pružajući mjerodavne dokaze o globalnom porastu temperature i s njime povezanim značajkama kao što su ubrzano podizanje razine mora, smanjenje površine morskog leda, povlačenje ledenjaka i ekstremni događaji poput toplinskih valova, izjavio je glavni tajnik WMO-a Petteri Taalas.
Ti ključni pokazatelji klimatskih promjena postaju sve izraženiji. Razine ugljičnog dioksida, koje su u trenutku objavljivanja prvog izvješća 1993. godine iznosile 357,0 dijelova na milijun, u stalnom su porastu i 2017. godine iznosile su 405,5 dijelova na milijun. U 2018. i 2019. očekuje se daljnji porast koncentracija stakleničkih plinova.
Izvještaj WMO-a o klimi obuhvaća podatke dobivene od nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi, široke zajednice znanstvenih stručnjaka te agencija Ujedinjenih naroda. U njemu se iznose pojedinosti o rizicima povezanim s klimom i utjecajima na ljudsko zdravlje i dobrobit, migracije i raseljavanje, sigurnost opskrbe hranom, okoliš i oceanske i kopnene ekosustave. Također se daje pregled ekstremnih vremenskih događaja diljem svijeta.
Ekstremni vremenski događaji nastavili su se početkom 2019., a najnoviji takav događaj je tropski ciklon Idai, koji je prouzročio razorne poplave i tragične ljudske žrtve u Mozambiku, Zimbabveu i Malaviju. Moglo bi se pokazati da je to bila jedna od najsmrtonosnijih vremenskih nepogoda koje su pogodile južnu polutku, rekao je g. Taalas.
Idai je pogodio kopno iznad grada Beire, brzorastućeg grada na obali, smještenog na niskoj nadmorskoj visini, koji je osjetljiv na plimne valove i već se suočavao s posljedicama podizanja razine mora. Žrtve ciklona Idai personifikacija su razloga zašto trebamo globalne ciljeve održivog razvoja, prilagodbu klimatskim promjenama i smanjenje rizika od katastrofe, rekao je g. Taalas.
Početkom ove godine također su zabilježene rekordno visoke dnevne zimske temperature u Europi, neuobičajene hladnoće u Sjevernoj Americi i snažni toplinski valovi u Australiji. Površina leda na Arktiku i Antarktici opet je blizu rekordno niskih razina.
Prema WMO-ovim najnovijim ažuriranim sezonskim informacijama o globalnoj klimi Global Seasonal Climate Update (koje obuhvaćaju razdoblje od ožujka do svibnja), očekuje se da će natprosječne temperature površine mora, djelomično prouzročene slabim događajem El Niño u Tihom oceanu, dovesti do temperature više od normalne na kopnu, osobito na tropskim geografskim širinama.
Sastanak na vrhu za djelovanje protiv klimatskih promjena
Izvješće WMO-a o stanju globalne klime službeno će se predstaviti na zajedničkoj konferenciji za medije u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku na kojoj će sudjelovati glavni tajnik UN-a António Guterres, predsjednica Opće skupštine UN-a María Fernanda Espinosa Garcés te glavni tajnik WMO-a Petteri Taalas. Istovremeno će se održati i Sastanak na visokoj razini o klimi i održivom razvoju zasve.
Podaci objavljeni u ovom izvješću razlog su za veliku zabrinutost. Protekle četiri godine bile su najtoplije u povijesti mjerenja, pri čemu je globalna prosječna površinska temperatura u 2018. bila za oko 1°C viša od polazne vrijednosti predindustrijskog razdoblja, napisao je u izvješću g. Guterres. Više nema vremena za odgađanje, rekao je g. Guterres, koji će sazvati Sastanak na vrhu za djelovanje protiv klimatskih promjena na razini šefova država 23. rujna 2019. WMO će na Sastanku na vrhu, između ostaloga, predstaviti Izvješće o stanju klime. G. Taalas imenovan je predsjednikom skupine za znanstveno savjetovanje Sastanka na vrhu.
Jedan od mojih prioriteta kao predsjednice Opće skupštine je naglasiti utjecaje klimatskih promjena na postizanje ciljeva održivog razvoja i potrebu za holističkim razumijevanjem društveno-ekonomskih posljedica sve snažnijeg ekstremnog vremena u zemljama diljem svijeta. Ovo trenutačno izvješće WMO-a bit će važan doprinos našim zajedničkim međunarodnim nastojanjima da usredotočimo pažnju na taj problem, rekla je gđa Espinosa Garcés.
Izvor: dhmz/ meteo.hr