Konferencija „Glasovi mladih koji napuštaju alternativnu brigu“

(Sarajevo, 14. decembar 2017. godine) Na danas održanoj konferenciji pod nazivom „Glasovi mladih koji napuštaju alternativnu brigu” prezentirana je „Analiza stanja i potreba mladih koji izlaze iz brige“, koju je provela organizacija SOS Dječija sela BiH. Prezentirane su i prakse te zakonski okviri koji postoje u BiH, a koji tretiraju oblast zaštite djece bez roditeljskog staranja te mladih. Konferencija je održana uz prisustvo predstavnika vlasti, Europske unije te institucija i organizacija koje se bave alternativnim načinima brige o djeci i mladima bez roditeljskog staranja u BiH.

Na konferenciji je rečeno da Analiza predstavlja značajan iskorak u razumijevanju potreba i problema sa kojima se suočava ova populacija mladih kao što su vlastita očekivanja koja imaju pri osamostaljivanju, potom informiranost o temeljnim ljudskim pravima, njihova potreba za institucionalnom podrškom,te socijalna prihvaćenost, odnosno stereotipi i predrasude sa kojima se u svojim sredinama susreću mladi koji izlaze iz brige.

„Alarmantni podaci o nezaposlenosti mladih kao i o njihovom napuštanju Bosne i Hercegovine ukazuju na to da su potrebne hitne akcije i investiranje u mlade. Brojne strategije EU usmjerene na inkluzivni i održivi rast i razvoj podrazumijevaju i mobilizaciju mladih odnosno stvaranje mogućnosti za njihovu socijalnu participaciju. Imajući u vidu da je naša  zemlja na tragu europske integracije, jasno je da navedene strategije moraju biti i naše vodilje u razmatranju problema i potreba mladih. Organizacija SOS Dječija sela BiH je i pokrenula ovaj projekat s ciljem da podrži socijalnu inkluziju mladih kroz njihovo osnaživanje i osposobljavanje za zagovaranje posredstvom mreže koja će uključiti mlade, ali i druge aktere relevantne za njihovu socijalnu participaciju. Projekat je sufinansiran od strane Organizacije Kinder Perspectief, iz Holandijete je definiran kao dugoročan jer se odnosi na socijalnu inkluziju mladih, proces koji traje i trajat će dok postoji i sama socijalna isključenost.“kazao je Amir Omanović, nacionalni direktor Organizacije SOS Dječija sela BiH.

Konferenciji su prisustvovali i predstavnici Organizacije SOS Dječija sela iz Srbije, Hrvatske i Albanije te podijelili svoja iskustva i rješenja kojima se nastoji unaprijediti položaj djece i mladih bez roditeljskog staranja u njihovim zemljama. Ovom konferencijom pokrenuta je inicijativa kreiranja alata za pokretanje kampanje zagovaranja za izmjenu politika i praksi te unapređenje položaja djece i mladih koji napuštaju alternativnu brigu.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print