Ukoliko bi se uveo borački dodatak u Federaciji Bosne i Hercegovine dvije trećine budžeta bilo bi izdvajano za boračko-invalidsku zaštitu, rečeno je danas nakon sjednice Vlade Federacije BiH na kojoj je jedna od tačka dnevnog reda bilo upravo rješenje pitanja demobiliziranih boraca.
Grupa demobiliziranih boraca prije 13 dana pješke je iz Tuzlanskog kantona došla pred zgradu Federalne vlade gdje traže usvajanje i objavu jedinstvenog registra boraca, borački dodatak od minimalno 326 KM, ukidanje finansiranja boračkih udruženja te besplatno liječenje.
Federalni premijer Fadil Novalić nakon sjednice Vlade koja je održana u Sarajevu, a čija tema je bilo rješavanje problema demobilisanih boraca koji posljednjih nekoliko dana protestuju, rekao da su se danas upoznali sa cjelovitom informacijom o boračko invalidskoj zaštiti.
– Ocjenili smo da uvođenje boračkog dodatka nije pitanje koje Vlada može preuzeti sama na sebe bez konsultacije s građanima i upoznavanjem cijele javnosti. Ako bi bio uveden borački dodatak, budžet Ministarstva za pitanje boraca 570 miliona KM bi se uvećao za 770 miliona KM dodatnog novca. Iz budžeta FBiH bi se za potrebe boračko invalidne naknade bilo izdovojeno oko 1,3 milijarde KM. Javnost to treba da zna – kazao je Novalić.
On je rekao da je ovo veliko pitanje koje se odrazilo na sve tokove u Federaciji BiH zbog čega će Vlada tražiti stav i uključenje svih zainteresovanih.
– Bitno je da riješimo pitanje reprezentativnosti boraca jer se tako svako može predstavljati. Ustav i međunarodne zajednice garantuju udruživanje i mi to moramo poštovati iako bi bilo dobro da imamo jedno krovno boračko udruženje koje bi razgovaralo s Vladom. Uspostavljanje registra – zakon kojim se uvodi je u parlamentarnoj proceduri. Javnost treba znati da svake godine imamo smanjenje izdvajanja za borce i tako nastaju uštede za šest-sedam posto godišnje. Zahvaljujući registru znat ćemo ko je bio oštećen tokom ovih godina i kome Vlada treba pomoći. Borci ne smiju biti socijalni slučaj i treba im dati pravo da rade i da budu ravnopravni članovi društva – rekao je premijer Novalić.
Iz Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata istaknuto je da je u okviru zakonskih nadležnosti i u saradnji s Koordinacijom boračkih udruženja poduzeto više koraka u cilju rješavanja statusa pripadnika boračke populacije.
Resorni ministar Salko Bukvarević kazao je danas da je Vlada zaključila da je većina zahtjeva boraca već ispunjena, naglašavajući da su zakoni upućeni u parlamentarnu proceduru od kojih je jedan uspostavljanje jedinstvenog registra boraca.
Pozvao je okupljene ispred zgrade da imenuju svoje predstavnike i razgovaraju s nadležnima u Vladi FBiH.
Autor: Avaz.ba