Danas je pola zime

Po tursko-bosanskom narodnom kalendaru godina se dijeli na dva dijela – ljeto i zimu, što je u osnovi vjerovanje i drugih starih naroda.Zimu i ljeto obilježavaju dva praznika, kao njihovi vjesnici, Jurjevo ljeta i Kasim zime.

Ljeto traje 186 dana a zima 179, izuzev ako je prijestupna – 180.U turskom narodnom kalendaru spominju se periodi godine koji se zovu Karakiš, Zemheri, Kasim, Hamsin, od kojih svaki traje po 45 dana

“Padanje džemre”, kako su to naši preci nazivali, dešava se u periodu hamsin (period blaže zime koji traje pedeset dana i koji dolazi nakon četrdeset dana žestoke zime). Na osnovu ovoga, možemo izračunati da se ˝padanje džemre˝ dešava na kraju mjeseca februara. Pravo značenje riječi ˝džemra˝ je ˝ugljen koji gori u vatri˝. Kada počne da pada, džemra se prve sedmice spušta u zrak, druge sedmice u vodu i treće sedmice u zemlju. Prvo džemre se spušta u zrak 23. ili 25. hamsina; oko 20. februara. Ova džemra zagrijava zrak.

Sedam dana nakon što se spusti prvo džemre, spušta se drugo džemre. Ovo džemre zagrijava vodu i povisuje njen nivo. Sedam dana nakon što se spusti druga džemra, spušta se treća džemra. Ova džemra se spušta u zemlju i zagrijava zemlju.

7. marta voda počinje da cirkuliše u biljkama.

9. marta voćke se podrezuju i kaleme.

17. marta počinju dolaziti laste, a 18. marta laste pristižu u jatu.

 

Kraj hamsina je 21. marta. 21. mart se naziva ˝Sultanov Nevruz˝. U današnje vrijeme 21. mart se naziva ˝Nevruz˝ i označava prvi dan proljeća. U periodu između 21. marta i 21. septembra dužine dana i noći se izjednačuju.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print