HE Babino Selo: Prethodna procjena na okoliš i javna rasprava

Veliki interes kod žitelja donjovakufskih mjesnih zajednica Babino Selo i Vrbas izazvala je prezentacija prethodne procjene utjecaja na okoliš HE „Babino Selo“ koju je u utorak, 26. aprila 2016. godine u velikoj sali zgrade  Općine Donji Vakuf organizovalo JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo.

Prezentaciji i javnoj raspravi prisustvovali su i predstavnici EBRD-a, SRD “Vrbas” Donji Vakuf  i NVO “Eko element” Bugojno. U ime domaćina prisutnima se obratio načelnik općine Donji Vakuf, Huso Sušić.

“Ovo je jedan od projekata koji ima mogućnost da pomogne u razvoju naše općine, ukoliko bude aktuelan i dobije zeleno svjetlo. Ovo je prilika da se čuje mišljenje struke, ali i žitelja ovog dijela donjovakufske općine. Mi smo kao Općina uradili ono što je naša dužnost, a to je stavljanje općinskih službi na raspolaganje svakom potencijalnom investitoru” – istakao je načelnik Huso Sušić.

“Vlada Federacije Bosne i Hercegovina 2010. godine utvrdila je prioritetne energetske projekte koji bi osigurali dugoročnu održivost energetskog sektora u FBiH. Hidroelektrana Babino Selo utvrđena je kao jedan od šest prioritetnih projekata koji bi trebali osigurati zamjenu starih i neefikasnih termalnih jedinica u FBiH sa pouzdanim obnovljivim kapacitetima za proizvodnju elektriĉne energije. “ – istakao je Edin Kasumović, direktor jedinice za implementaciju projekta.

Rukovodilac projekta HE Babino Selo Enisa Karović prezentirala je tehničke podatke iz projekta. JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine je pokrenula prethodne aktivnosti za izgradnju HE Babino Selo, na rijeci Vrbas u općini Donji Vakuf na lokalitetima Krivače (mjesna zajednica Vrbas) i Babin Potok (mjesna zajednica Babin Potok).

Preliminarni parametri HE Babino Selo su: Instalisana snaga od oko 5,12 MW* i moguća prosječna proizvodnja električne energije od oko 24 GWh godišnje. brana – se nalazi u prirodnom tjesnacu „V“ oblika kod obronka planine Gradina. Maksimalna visina brane je samo 9,50 m od prirodnog terena kako bi se izbjeglo plavljenje okolnog područja kao i magistralnog puta M5 (E661). Dužina brane je oko 99 m i sadrži riblju stazu kako bi osigurali mogućnost migracije riba. Na desnoj strani brane je smješten mali agregat s ciljem osiguravanja ekološki prihvatljivog protoka propisanog zakonom. Akumulacija je dužine 900 m i ukupne zapremine 147.798 m3.Nivo vode će biti unutar postojećeg formiranog korita rijeke Vrbas, a kraj akumulacije će završavati kod drvenog pješačkog mosta u naselju Krivače. Planirani početak gradnje je 2019. godina.

Prezentacija prethodne procjene utjecaja na okoliš HE Babino Selo izazvala je negodovanje stanovnika naselja Babin  Potok i Krivače koji su prisustvovali prezentaciji i javnoj raspravi.

Predsjednik MZ Babin Potok, Vahid Burzić obratio se predstavnicima Elektroprivrede BiH  s pitanjem da li investitoru za realizaciju projekta  treba saglasnost lokalne zajednice i mjesne zajednice, te istakao: “Moja mjesna zajednica nije za tu hidrocentralu, jer se i  brana i akumulacija  grade na području naše mjesne zajednice. Mi smo imali velikih problema s poplavama i što se tiče naše mjesne zajednice mi  nismo  zainteresirani za tu hidrocentralu.”

“Kada se uradi kompletna studija procjene uticaja na okoliš, u mjesecu septembru ove godine imat ćemo egzaktne pokazatelje koje su to o površina i dijelovi parcela koji će biti zahvaćeni plavljenjem i za koje će se uraditi eksproprijacija . Do tada niti ja, niti projektant ne možemo  vam reći ima li ili nema plavljenja,a ni vi ne možete, paušalno, tvrditi da ćete bit poplavljeni.” – naglasila je Enisa Karović, rukovodilac projekta HE Babino Selo.

Iskorištenost hidro energije sliva rijeke Vrbas analizirana je u razliĉitim studijama. Prvi elaborat je završen 1987.g, a pripremili su ga Energoinvest d.d. Sarajevo i Zavod za vodoprivredu d.d. Sarajevo. Predloženo tehniĉko rješenje za HE Babino Selo u okviru ovog elaborata ostalo relativno nepromijenjeno sve do danas.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print