Djeca inteligenciju nasljeđuju od jednog roditelja

Jedna od čestih tema u genetici i psihologiji jeste pitanje kako se inteligencija prenosi s roditelja na djecu. Naučna istraživanja sugerišu da geni majke igraju ključnu ulogu u nasljeđivanju inteligencije, dok geni oca imaju mnogo manji utjecaj.

Uloga X hromosoma

Razlog zbog kojeg majčini geni imaju veću ulogu u nasljeđivanju inteligencije leži u činjenici da se geni za inteligenciju nalaze na X hromosomu. Žene imaju dva X hromosoma, dok muškarci imaju jedan X i jedan Y hromosom. To znači da djeca nasljeđuju X hromosom od svoje majke i, u slučaju dječaka, Y hromosom od oca. Budući da inteligencijski geni dolaze s X hromosoma, djeca automatski primaju više genetskog materijala vezanog za inteligenciju od majke nego od oca.

Mitohondrijska DNK i razvoj mozga

Osim X hromosoma, postoji još jedan aspekt koji daje prednost majčinim genima. Mitohondrijska DNK, koja je odgovorna za proizvodnju energije potrebne za funkcionisanje ćelija, nasljeđuje se isključivo od majke. Ova energija je ključna za razvoj mozga u ranim fazama života, što dodatno potvrđuje utjecaj majčine genetike.

Uloga okoline

Iako genetika igra značajnu ulogu u oblikovanju inteligencije, ne treba zaboraviti ni utjecaj okoline. Stimulativno okruženje, kvalitetno obrazovanje i podrška roditelja, bez obzira na njihov genetski doprinos, ključni su faktori za maksimalno razvijanje dječijeg potencijala.

Iako očevi imaju važnu ulogu u genetskom nasljeđivanju drugih osobina, čini se da je inteligencija većinom naslijeđena od majke. Ovo ne znači da je inteligencija potpuno unaprijed određena genetikom; naprotiv, kombinacija genetskih faktora i okruženja je ono što u konačnici oblikuje sposobnosti svakog pojedinca.

Izvor: Tuzlanski.ba

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print