Facebook uvodi nova pravila moderiranja: “Bilo je previše cenzure, nije trebalo”

Meta će napraviti velike promjene u svojoj politici moderiranja sadržaja na Facebooku i Instagramu, tako što će se riješiti provjere činjenica i zamijeniti ih “bilješkama zajednice” koje generiraju korisnici, slično onom što vidimo na X-u Elona Muska, najavio je u utorak izvršni direktor Mark Zuckerberg.

Metin novoimenovani šef globalnih poslova Joel Kaplan rekao je za Fox u utorak da su Metina partnerstva s trećim stranama za provjeru činjenica bila “dobronamjerna na početku, ali je jednostavno bilo previše političke pristranosti u tome što su odlučili provjeriti činjenice i kako”.

Ova objava dolazi dok traje očiti ideološki pomak udesno u Metinim najvišim redovima i dok Zuckerberg nastoji poboljšati svoj odnos s Trumpom prije nego što novoizabrani predsjednik preuzme dužnost kasnije ovog mjeseca. Samo dan ranije, Meta je najavila da će se Trumpov saveznik i izvršni direktor UFC-a Dana White pridružiti njegovom upravnom odboru, zajedno s još dva nova direktora. Meta je također rekla da će donirati milion dolara u Trumpov inauguracijski fond te da Zuckerberg želi preuzeti “aktivnu ulogu” u raspravama o tehnološkoj politici.

Kaplan, istaknuti republikanac koji je prošle sedmice postavljen na čelnu poziciju u ovoj kompaniji, priznao je da je objava od utorka izravno povezana s promjenom administracije.

Rekao je da “nema sumnje da je došlo do promjene u posljednje četiri godine. Vidjeli smo puno društvenog i političkog pritiska, sve u smjeru više sadržaja, moderacije, više cenzure, i dobili smo pravu priliku. Sada imamo novu administraciju i novog predsjednika koji dolazi, velikog branitelja slobode izražavanja, i to čini razliku”.

Promjene u moderiranju označavaju ogroman preokret u načinu na koji Meta obrađuje lažne i obmanjujuće tvrdnje na svojim platformama.

U 2016. ova firma je pokrenula neovisni program provjere činjenica, nakon tvrdnji da nije uspjela spriječiti strane aktere da iskoriste njezine platforme za širenje dezinformacija i sijanje razdora među Amerikancima. U godinama nakon toga nastavio se boriti sa širenjem kontroverznog sadržaja na svojoj platformi, poput dezinformacija o izborima, priča protiv cijepljenja, nasilja i govora mržnje.

Tvrtka je izgradila sigurnosne timove, uvela automatizirane programe za filtriranje ili smanjenje vidljivosti lažnih tvrdnji i pokrenula neku vrstu neovisnog Vrhovnog suda za određene moderacijske odluke, poznatog kao Nadzorni odbor.

Ali sada, osim završetka svog partnerstva s provjerivačima činjenica i uspostavljanja novih, korisnički generiranih kontekstnih oznaka pod nazivom “bilješke zajednice”, Meta također planira prilagoditi svoje automatizirane sisteme koji traže kršenja pravila, za koje kaže da su rezultirala “previše sadržaja je cenzurirano što nije trebalo”.

Njegovi će sistemi sada biti usredotočeni samo na provjeru nezakonitih i “teških” prekršaja kao što su terorizam, seksualno iskorištavanje djece, droga, prijevare i prijevare. Ostale nedoumice korisnici će morati prijaviti prije nego što ih kompanija ocijeni.

izvor: N1

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print