ista najvećih izvoznika iz Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, koju je BiznisInfo.ba jučer ekskluzivno objavio, pokazala je da je došlo do velikih promjena u bh. industriji.
Jedna od stvari koje se primjećuju jeste da je došlo do geografskog pomjeranja u koncentraciji najvećih izvoznika, a najveći dobitnik je Hercegovina, piše BiznisInfo.ba.
Kako smo objavili, najveći izvoznik iz BiH u prošloj godini bila je, po prvi put, firma iz Republike Srpske, tačnije iz Zvornika, a riječ je o Alumini koja je u vlasništvu fočanskog biznismena Gordana Pavlovića.
Alumina je ujedno jedina firma iz RS-a među deset najvećih bh. izvoznika. Godinu ranije tu su bile još dvije kompanije – Mješoviti holding Elektroprivreda RS Matično preduzeće, ad Trebinje, te EFT-Rudnik i termoelektrana stanari. No, u prošloj godini došlo je do pada izvoza električne energije iz BiH pa su ove dvije kompanije ispale s liste.
Brčko Distrikt također ima jednog predstavnika na listi – kompaniju Bimal koja je na devetoj poziciji.
Najveći pomak na listi napravile su kompanije iz Hercegovine, koncentrisane na potezu od Mostara, preko Širokog Brijega, do Posušja.
S tog područja na listi su čak četiri kompanije, koje su pritom popravile svoje pozicije od odnosu na prethodnu godinu.
Na drugo mjesto u 2024. je iskočila firma TT Kabeli Široki Brijeg, koja je godinu ranije bila na petom mjestu. Aluminij industrija napredovala za dvije pozicije sa sedmog na peto mjesto.
Firma Miviko iz Posušja popela sa devetog na šesto mjesto, dok je novi “kolačić” na listi kompanija FEAL iz Širokog Brijega koja je na osmom mjestu.
Dakle, ako bismo gledali prvih osam pozicija, čak polovina iz dolazi iz Mostara, Širokog Brijega i Posušja.
S druge strane, kompanije iz tradicionalno najjače industrijske zone u BiH, dakle iz zeničke i tuzlanske oblasti, nazadovale su u prošloj godini. ArcelorMittal Zenica, koji je dugo bio najveći bh. izvoznik, pao je na treću poziciju.
Dvije firme iz Lukavca, koje su već tradicionalno na ovoj listi, pale su za nekoliko pozicija – Sisecam Soda sa druge na četvrtu, a GIKIL sa četvrte na sedmu. Na posljednjem mjestu je Natron-Hayat iz Maglaja.
Inače, podsjetimo da su se industrijski divovi iz Bosne našli u velikim problemima ove godine zbog prekida željeničke pruge kroz Jablanicu, koja još uvijek nije obnovljena. Prekid ove pruge prekinuo im je komunikaciju s lukom Ploče preko koje uvoze sirovine a izvoze svoje proizvode, što im je nanijelo ogromne gubitke, i sigurno je jedan od uzroka smanjenog izvoza ovih kompanija.
Izvor: BiznisInfo.ba