Danas je dan većini dragog napitka, cappuccina. Prije posla ili u vrijeme druženja mnogi se opuštaju ili razgovaraju uz kafu. Većina pije običnu ili pak onu specifičnu koja se zove cappuccino. Mnogi možda ne znaju da se ova talijanska riječ ponajprije odnosi na redovnike – franjevce kapucine – osnovane u Italiji 1528. godine (za fratra kapucina u Italiji se upotrebljava riječ – Cappuccino).! Također, mnogi ne znaju da su i samu kafu Cappuccino izmislili upravo ovi fratri obučeni u habit smeđe bolje s dugom kukupljicom.
Jedno je sigurno, prvi Cappuccino se pravio s vrhnjem; mlijeko se počelo dodavati vjerojatno tek u 19. vijeku, jer se svi historijski izvori slažu u tome da se prije toga mlijeko koristilo samo za izradu sira, a ne kao napitak. Cappuccino je – nakon vina – najpoznatije talijansko piće na svijetu, pišekapucini.hr.
Donosimo vam još nekoliko zanimljivosti o cappuccinu koje vjerojatno ne znate.
”Savršeni cappuccino” sadrži oko 150-180 mililitara tekućine, 25 ml je kafa espresso, a ostatak pasterizirano kravlje mlijeko, koje mora dosezati do gornjeg ruba šalice – koja mora biti strogo porculanska.
Temperatura ne bi smjela biti veća 65-70 stepeni. Iznad te temperature, naime, stvara se neugodan miris, a pjena se ne oblikuje ispravno.
Džezva za zagrijavanje mlijeka mora biti od čelika, koji je izvrstan provodnik topline tako da se mlijeko zagrijava ravnomjerno.
Svake godine u Londonu se održavaju svjetska natjecanja barmena u pripremi najboljeg Cappuccina. Pobjednik, suvišno je i reći, gotovo je uvijek Talijan!
Najveći Cappuccino na svijetu napravljen je u Italiji (u Milanu) gdje su, 2013. g., 33 barmena izmiješala 800 litara kafe s 3 500 litara mlijeka. Da biste pronašli prvaka u latte artu, tj. u izradi crteža i likova od mliječne pjene, morate pak posjetiti Osaku u Japanu. Kazuki Yamamoto stvara likove ljudi koji izlaze iz šalice u 3D verziji.