Čatislav Ranisović već četvrtu godinu je posvećen uzgoju škotskog visinskog goveda, pasmine koja se u BiH do tada mogla vidjeti samo na fotografijama. Danas ta neobična pasmina goveda obitava na nekoliko mjesta u BiH, a sva su potekla, upravo, s Ranisovićeve farme nadomak Jajca.
Zahvalna goveda
Njegova farma, kako priča za „Avaz“, broji trenutno 46 grla i po tome spada u rang manjih ili srednjih, ali, kako kaže Ranisović, kada je riječ o rasi, to je solidan broj.
– Ta goveda su jako zahvalna, perfektna su za naše terene, rekao bih, zarasle i što se toga tiče, tu nema greške. Jer, zovu ih „žive kosilice“. Dakle, jako su zahvalne za sređivanje i održavanje terena, raščišćavanje zapuštenih poljoprivrednih površina. Ko god je došao i vidio kako je bilo prije i kako je sada, svi su, zaista, pozitivno iznenađeni –govori nam Ranisović.
Iako nije, takoreći, zauvijek napustio Austriju u kojoj je dugi niz godina radio i od svoje tamošnje zarade kupio kamion škotskih goveda za uzgoj u BiH, Ranisović kaže da se, uglavnom, vratio na svoju djedovinu i nema namjeru stati s razvojem ove proizvodnje.
– Vidjet ćemo šta i kako dalje. Najveći problem je radna snaga. Iako ovim govedima treba samo trava i sijeno i uzgoj je jednostavniji od običnog goveda, ipak, potrebna je i radna snaga za sve to, a postoje brojni drugi poslovi koje je neophodno obaviti – kaže nam on.
Cijenjeno meso
Meso ovog goveda je izuzetno visokog kvaliteta i, zapravo, svrstava se u delikatese.
– Poznato je da je njihovo meso visoko cijenjeno od Austrije, Njemačke, Škotske i brojnih drugih zemalja i, definitivno, najbolji su stekovi od ove rase goveda – govori nam Ranisović.
Najveći problem je radna snaga.
avaz