Najljepša bajka OI: Stigao u Pariz kao zamjena za povrijeđenog kolegu, pa oborio rekord u maratonu

Etiopljanin Tamirat Tola je ispisao najljepšu bajku Olimpijskih igara u Parizu i osvojio zlatnu medalju u maratonu uz novi olimpijski rekord.

Tridesettrogodišnji Tola se nije ni kvalifikovao za Olimpijske igre, no samo dvije sedmice prije početka takmičenja je dobio priliku da trči maratonsku utrku jer je njegov reprezentativni kolega Sisay Lemma zbog povrede zadnje lože morao otkazati učešće u Parizu.

Tola je iznenadio svu konkurenciju i na 30. kilometru se odvojio od vodeće grupe i suvereno slavio istrčavši 42 kilometra za 2 sata, 6 minuta i 26 sekundi, što je novi olimpijski rekord.

Bashir Abdi iz Belgije je osvojio srebro (2:06:47), a Kenijac Benson Kipruto je stigao do bronzane medalje (02:07:00).

Eliud Kipchoge, šampion iz Tokija i favorit za medalju u Parizu, nije uspio završiti utrku.

izvor: klix.ba