U pustinji Mohave živi prsten kreozotnog grmlja po imenu „King Klon“, koji se smatra jednim od najstarijih živih organizama na Zemlji, piše IFL Science.
Ta klonska kolonija – grupa genetski identičnih biljaka koje sve potječu od jednog jedinog pretka – vjerovatno je počela da raste prije 11.700 godina, otprilike u vrijeme početka poljoprivrede.
Da bi provjerili starost te biljke, istraživači su izmjerili koliko je potrebno grmovima da izrastu izvana u prsten i primijenili su metodu radioaktivnog ugljena na centar samog prstena. Oba metoda su dovela do zaključka da proučavaju zaista staro grmlje.
Ustvari, Frenk Vasek, profesor na Kalifornijskom univerzitetu u Riversajdu, smatra da je taj grm bio jedan od prvih oblika života koji se proširio pustinjom nakon posljednjeg ledenog doba.
Iako je originalni centralni grm umro, okolni grmovi su direktni klonovi originala. Sistem korijena prvobitne biljke je polako izrastao prema izvana i rasli su novi klonovi, polako se pomjerajući prema izvana kako bi formirali prsten od 22×8 metara koji danas vidimo.
Premda izuzetno star, to nije najstariji organizam na Zemlji. Jedan od najstarijih je Pando, kolonija od 47.000 klonova jasike u Juti, za koji se smatra da je star 14.000 godina, piše “Telegraf”.