Prilikom rangiranja gradova vodili su se cijenama u restoranima i trgovinama, cijenama javnog prijevoza, režija, zdravstvene zaštite, najma.. kako bi dobili ukupan indeks troškova života
Sarajevo spada među skuplje gradove za život na Balkanu te je najskuplji u BiH. Prema podacima stranice numbeo.com, koja se bavi analizom dnevnih troškova diljem svijeta, na listi 540 najjeftinijih i najskupljih gradova za život Sarajevo se našlo na 388. mjestu – iza Zagreba, Splita, Dubrovnika, Zadra, Rijeke, Osijeka, Tirane, Budve i Beograda, ali ispred Novog Sada, Niša, Tuzle, Podgorice, Skoplja i Banje Luke. Prema podacima, na Balkanu je najskuplji grad za život Zadar (278. mjesto u svijetu), a nakon njega je Dubrovnik (283. mjesto u svijetu).
Cijene i usporedba
Iza Dubrovnika je i Zagreb (289. mjesto u svijetu). Prilikom rangiranja gradova vodili su se cijenama u restoranima i trgovinama, cijenama javnog prijevoza, režija, zdravstvene zaštite, najma.. kako bi dobili ukupan indeks troškova života.
Jedno od najjeftinijih mjesta za život na Balkanu je Priština (475. mjesto u svijetu), Niš (456. mjesto) i Tuzla (437. mjesto). Prema podacima, mjesečni izdaci za pojedinca procjenjuju se na 1041 KM. Mjesečni izdaci pojedinca u glavnom gradu BiH iznose oko 1126 KM.
Cijene prehrambenih proizvoda u trgovinama u odnosu na vrijeme prije pandemije koronavirusa znatno su veće. Prema istoj stranici, Mostar je u odnosu na Sarajevo jeftiniji za 0,9 posto, a stanarina je niža za 17,5 posto.
Podatak da se glavni grad BiH našao u kategoriji skupljih mjesta za život ne iznenađuje, posebice kada se uzmu u obzir cijene nekretnina, koje su u posljednjih nekoliko godina vrtoglave, bilo da je riječ o kupnji nekretnine ili pak najmu. Prosječna cijena novog stana u trećem tromjesečju 2023. iznosila je 3543 KM/m².
Mjesečna karta za gradski prijevoz tijekom prošle godine u Sarajevu je bila 53 marke, Mostaru 50,50 KM, Zenici 45, Tuzli 52. Inače, sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za prosinac 2023. godine iznosila je 2882,90 KM. Prosječna plaća isplaćena u F BiH za listopad 2023. iznosila je 1285 KM (posljednji podatak Federalnog zavoda za statistiku). Minimalna plaća, prema odluci Vlade FBiH, u 2023. bila je 596 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke korpe prosječnom plaćom u prosincu 2023. bila je tek 44,57 posto.
Veliki troškovi
Pokrivenost sindikalne potrošačke korpe minimalnom plaćom u istom tom mjesecu bila je 20,67 posto. Prilikom izrade sindikalne potrošačke korpe u obzir je uzeta prosječna plaća isplaćena u FBiH te minimalni troškovi života četveročlane porodice koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednjoškolskoj, a drugo u dobi osnovca.
Samu potrošačku korpu čine sljedeće kategorije (pored naziva je postotak sudjelovanja pojedinačne kategorije u sindikalnoj potrošačkoj korpi): prehrana – 44,39 posto, stanovanje i komunalne usluge – 13,75 posto, higijena i održavanje zdravlja – 9,31 posto, obrazovanje i kultura – 10,41 posto, odjeća i obuća – 10,41 posto, prijevoz – 4,79 posto te održavanje kućanstva – 6,94 posto.
Kako su naveli iz Saveza samostalnih sindikata BiH, u kategoriji prehrane korištene su cijene iz triju trgovačkih centara za 86 artikala. Kada je riječ o higijeni i održavanju zdravlja, ubrojeni su troškovi za deset stavki, a za stanovanje i komunalne usluge troškovi za šest stavki. Podsjetimo, sindikalna potrošačka korpa za novembar 2023. iznosila je 2954,80 KM.