Korisnici društvenih mreža svakodnevno podele 3,5 milijardi fotki, a njihovo gledanje može biti ohrabrujuće i prosvetljujuće, ali nas može dovesti i u neka na baš prijatna emotivna stanja.
Fotografije mogu da poprave naše raspoloženje i ublaže negativna osjećanja. Vidjeti nešto lijepo, smiješno, slatko ili važno može da nas usreći a, u zavisnosti od “emotivnog kvaliteta” onoga što je na slici i da oživi osjećanja koja smo imali kada je slika nastala.
Fotografija danas za većinu ljudi više nije “vještina hvatanja trenutka” koji ostaje zabilježen za budućnost, već stvar trenutka i sredstvo svakodnevne komunikacije, kao što su to papir i olovka ili SMS poruka. Jer zašto bismo pisali podsjetnik ili kucali poruku, kada sve to možemo da “uslikamo”.
Gledanje ličnih fotografija može da bude zdravo iskustvo koje nam može pomoći da ostanemo ili da postanemo povezani, da dopremo do drugih, da damo i da dobijemo podršku.
Može da nam pomogne da prepoznamo da vrijednost onoga što smo bili i šta smo radili u prošlosti ostaje. Da shvatimo promjenu kao priliku za nove izazove, za dalji napredak i nova postignuće, i da zapamtimo da smo prerasli razočaranja iz prošlosti.
Foto: Vadim Trunov
izvor: mondo.rs/ fb/ Wildelife Nature