Travnik, grad kojeg je jedan od najvećih putopisaca Evlija Čelebija, u XVII stoljeću opisao kao “grad sa hiljadu vrela”, krije jednu od najljepših historijskih objekata na teritoriji Bosne i Hercegovine, tvrđavu Stari grad, ili poznatiju kao Travnička tvrđava.
Ekipa portala Radiosarajevo.ba uživala je ovog sunčanog vikenda u ovom vezirskom gradu. Posjetili smo Travničku tvrđavu, jednu od najočuvanijih srednjovjekovnih utvrda u BiH.
Do tvrđave se dolazi uz najstariju travničku ulicu Varoš, odakle se počeo razvijati sam grad Travnik. Pred tvrđavom se nalazi prilazni most, izgrađen od sedre, a prolaskom kroz kapiju tvrđave, posjetiocima se pred očima pruža prelijepa panorama Travnika i velikog dijela Lašvanske doline.
Historičari su saglasni da je tvrđava sagrađena u drugoj polovini 14. ili prvoj polovini 15. stoljeća.
Po načinu gradnje i drugim indicijama, pretpostavlja se da je graditelj tvrđave bio kralj Tvrtko II Kotromanić, a ova travnička ljepotica imala je i vojno-odbrambenu funkciju te je štitila ovaj dio srednje Bosne od očekivanih napada.
Ipak, današnji izgled tvrđave dugujemo turskim majstorima gradnje vojnih utvrda, koji su došli nakon što je vojska Osmanskog carstva, na čelu sa Mehmedom Fatihom II, uspjela zauzeti tvrđavu 3. juna 1463. godine.
Turski majstori su izvršili nekoliko intervencija nakon osvajanja, pojačali su odbrambene bedeme, sagradili dodatne, utvrdili šesnaestougaonu kulu i sagradili prvu džamiju u gradu Travniku. Džamija je najprije služila vojnoj posadi, ali ju je danas nemoguće vidjeti, jer se urušila između dva svjetska rata i ostala je samo njezina munara.
Radiosarajevo.ba