Teško je zamisliti kakav je bio život kada su dinosaurusi lutali Zemljom, ali s vremena na vrijeme novo otkriće nam pomaže da naslikamo sliku ovih drevnih stvorenja.
Jedno od najnovijih uzbudljivih otkrića dogodilo se duž jurske obale u južnoj Engleskoj – popularno mjesto za fosilna otkrića zbog erozije i vremenskih prilika. Ogromna lobanja koja je pripadala morskom čudovištu pronađena je u dijelovima na liticama obale, te je potom sastavljena, otkrivajući ranije nepoznatu vrstu pliosaura.
Dok su velociraptori i tyrannosaurus rexes bili poznati kao strašni grabežljivci na kopnu, pliosauri su bili smrtonosna podvodna stvorenja. Poznato je da su neke vrste bile dugačke 11 metara, a nova pronađena lobanja sama je dugačka oko dva metra, što je podstaklo nagađanja o tome koliko bi ostatak tijela mogao biti velik za ovu konkretnu zvijer.
“To je jedan od najboljih fosila na kojima sam radio. Ono što ga čini jedinstvenim je da je kompletan,” kaže paleontolog Steve Etches, osnivač The Etches Collection u Velikoj Britaniji. “Donja vilica i gornja lobanja su spojene zajedno, kao što bi bile u životu. Širom svijeta, jedva da postoji primjerak koji je ikada pronađen do tog nivoa detalja. A ako jeste, nedostaje mnogo dijelova, dok ovaj, iako je malo izobličen – ima sve kosti prisutne”, dodao je.
Na lobanji je pronađeno 130 zuba vezanih za vilicu, a na zadnjem dijelu nalaze se grebeni koji čudovištu pomažu da ugrize svoj plijen. BBC upoređuje snagu ugriza pliosaura od 33.000 njutna sa moćnih 45.000 tiranosaurusa rexa i moć ugriza današnjeg krokodila od 16.000 njutna. Iako nije bio toliko jak kao njegov kopneni rođak, pliosaur je svakako bio moćan, posebno u poređenju sa današnjim grabežljivcima.
Dr Andre Rowe sa Univerziteta Bristol dodaje: „Životinja bi bila toliko ogromna da mislim da bi bila u stanju da efikasno lovi sve što je bilo dovoljno nesrećno da se nađe u njenom prostoru.”
Postoje i druge karakteristike osim oštrih očnjaka koje pliosaura čine tako vještim u lovu. Njegova njuška ima brojne sitne rupice za koje se vjeruje da su tamo gdje su se nalazile žlijezde, atribut koji pomaže dinosaurusu da otkrije promjene u pritisku vode. Na glavi postoji i rupa za treće oko – osobina koju dijele mnogi današnji gmizavci.
Trenutno je samo lobanja pronađena na stjenovitim liticama, ali stručnjaci vjeruju da bi ostatak fosila mogao biti na istoj lokaciji na obali Jure. S povećanjem erozije, tim se nada da će pronaći znakove drugih kostiju u narednih nekoliko godina, piše MyModernMet.
Nevjerovatni fosil bit će prikazan u BBC-jevom dokumentarcu Attenborough and the Giant Sea Monster, koji debituje na Novu godinu. Ljudi će moći lično vidjeti lobanju pliosaurusa u The Etches Collection od 2. januara 2024.
Izvor: N1