NASA pokušava da registruje bilo kakav signal Voyagera 2 nakon što je izgubila kontakt sa ovom svemirskom letjelicom udaljenom milijardama kilometara od Zemlje, javlja Guardian.
Jureći sve dublje u međuzvjezdani prostor, Voyager 2 nije u kontaktu otkako su kontrolori leta slučajno poslali pogrešnu komandu prije više od sedmicu dana zbog koje se antena letjelice pomjerila u drugom smjeru od Zemlje za samo 2%, ali to je bilo dovoljno da se prekine komunikacija.
Iako se smatra da je mala mogućnost za to, NASA je u ponedjeljak rekla da je njena ogromna antena u Canberri u potrazi za bilo kakvim zalutalim signalima s Voyagera 2, koji je udaljen više od 19 milijardi kilometara. Potrebno je više od 18 sati da signal stigne do Zemlje sa tako velike udaljenosti.
Voyager 2 je lansiran sa Floride 1977. godine kako bi proučavao vanjski Sunčev sistem, kao i Jupiter, Saturn, Uran i Neptun, i poslan je samo nekoliko sedmica prije nego što je lansirana identična letjelica, Voyager 1. Ušača je u međuzvjezdani prostor 2018. godine i otkrila mnoštvo novih mjeseci kod Urana i jedan kod Jupitera.
U narednoj sedmici, antena u Canberri, koja je dio mreže dubokog svemira NASA-e, će u blizinu Voyagera 2 slati ispravnu komandu u nadi da će ona dostići svoj cilj, navela prema laboratorija za mlazni pogon koja upravlja misijama Voyagera.
U suprotnom će NASA morati čekati do oktobra za automatsko resetiranje svemirske letjelice koje bi trebalo obnoviti komunikaciju.
Voyager 1 je i dalje u kontaktu sa Zemljom, a sada je udaljen skoro 24 milijarde km, što ga čini najudaljenijom svemirskom letjelicom čovječanstva.
izvor: N1