Sam Altman, izvršni direktor OpenAI-a, koji je stvorio poznatog chatbot-a, odgovara pred Američkim Kongresom o nizu pitanja koja se odnose na umjetnu inteligenciju ili AI.
Saslušanje pred Senatskim pravosudnim podkomitetom za privatnost, tehnologiju i zakon, koje je počelo u 10 sati po lokalnom vremenu (15 sati po našem), nudi članovima priliku da ispitaju Altmana i druge tehnološke lidere o “hitnoj” potrebi za stvaranjem pravila za AI.
Polje AI je pod oštrim nadzorom stručnjaka iz tehnološke zajednice i zakonodavaca širom svijeta – i još uvijek ima mnogo pitanja na koja treba odgovoriti.
Očekivalo se od senatora da će Altmana pitati o tome koliko je AI velika prijetnja i kako je najbolje regulisati.
Senator iz Connecticuta Richard Blumenthal, rekao je da je njegov “cilj demistificirati i pozvati na odgovornost te nove tehnologije kako bi se izbjegle neke od grešaka iz prošlosti”.
Kongres ima izbor, kaže Blumenthal, budući da uspon AI čini sve jasnijim potencijalne rizike ovog tehnološkog razvoja.
On ističe naoružane dezinformacije, kloniranje glasa i duboke lažiranja kao neke od tih rizika.
Upoređujući ovo sa porastom društvenih medija, on dodaje da je važno da američka vlada to shvati ozbiljno i da “ne ponovi naše greške iz prošlosti” tako što će predugo čekati na regulaciju.
Potom se kongresu obratio Altman koji je govorio o pozitivnim napretcima koje su omogućili alati njegove kompanije. Kaže da njegova tehnologija podržava napredak u pristupačnosti i može pomoći u pronalaženju rješenja za “neke od najvećih izazova humanističkih nauka, poput klimatskih promjena i liječenja raka”.
Kao jedan od najvećih problema koje Al nosi uzet je primjer kloniranja glasa. Kada je saslušanje počelo, senator Blumenthal je pustio snimak onoga što je zvučalo kao njegov glas. Osim što nije.
U stvari, koristio je kombinaciju kloniranja glasa generiranog umjetnom inteligencijom i GPT-4.
Nije izgovorio riječi, nije napisao riječi – ali je zvučalo baš kao on.
Kloniranje glasa postoji već godinama, međutim nedavno su se pojavile kompanije poput ElevenLabsa koje koriste moćnu umjetnu inteligenciju i mogu ih koristiti svi. Alat se može obučiti na samo minutu nečijeg snimanja glasa.
Kako kaže Blumenthal – zvuči impresivno. Ali neko bi mogao da klonira njegov glas da kaže da podržava Vladimira Putina. Tehnologija bi mogla podstaći dezinformacije i potkopati povjerenje u političare.
A tu su i brige o tome kako bi širenje ove umjetne inteligencije moglo potaknuti prijevaru – pri čemu lažno predstavljanje postaje uvjerljivije nego ikada prije.
Tek nakon završene sjednice kongresa i ispitivanja Altmana i još dvoje iz njegove kompanije, bit će poznato kakve će korake poduzeti kongresmeni.
Izvor: Klix