Tokom noći iz Pojasa Gaze uspješno je evakuirano 36 osoba iz Bosne i Hercegovine, dok se njih šest s liste za evakuaciju zbog opasnosti od bombardiranja nije pojavilo na prijelazu Rafah. Na putu do slobode osim politike dočekat će ih i sigurnosne provjere potrebne za izdavanje viza kako bi u konačnici stigli i do naše zemlje. Vrijeme za sve neophodne odluke curi, a u Kairu mogu ostati još dva dana. Za 12 bh. državljana zahtjev za evakuaciju u prvom krugu je odbijen.
36 bh. državljana je na slobodi nakon što su doputovali u Kairo. Nisu svi bili te sreće. Munira Ebu Hadžadž, državljanka Bosne i Hercegovine iz Tešnja, kao i njena djeca ostali su s druge strane granice. Na spisku je bh. državljana, ali zahtjev za evakuaciju je odbijen.
„Zašto su nas odbili – to ne znamo. Jučer su nam rekli da tražimo ponovo da nas izvede Ambasada BiH u Egiptu. Sad su nam rekli da sada nemaju vremena za nas zato što ima izvlačenja ovih drugih Bosanaca, i ne samo Bosanaca, imaju i Arapi koji su dobili dozvolu, koji nemaju državljanstvo“, priča nam ona.
Život bez struje, vode. Slabe komunikacijske veze. Zalihe hrane pri kraju. Munirin je već mjesec dana svakodnevni život.
„Stanje nikako! Hrane je ostalo još malo, svi iz Gaze su izbjegli ovdje, za koji dan neće imati šta da jedu“, kaže Munira.
Sličnu sudbinu dijeli i šest bh. državljana koji nisu uspjeli biti evakuisani. Nisu imali mogućnost doći do graničnog prijelaza zbog stalnog bombardovanja, pojašnjava Sabit Subašić, bh. ambasador u Egiptu. Ministarstvo vanjskih poslova BiH stupilo je u kontakt s njima.
„Krizni štab Ministarstva vanjskih poslova i kabinet ministra Konakovića u stalnom su kontaktu s njima, pokušavaju doći do njih i oni pripremaju da bude njihova evakuacija u narednih 24 sata“, kaže Madžid Maruf, predsjednik Palestinske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Na spisku su ukupno 54 bh. državljanina. Ali nemaju svi validne dokumenta potrebne za ulazak u našu zemlju. Državni ministar sigurnosti Nenad Nešić tvrdi da samo njih 19 imaju svu neophodnu dokumentaciju, ali će ipak morati proći i sigurnosne provjere kako bi im mogli biti izdati putni listovi i potrebne vize.
„Oni će, definitivno, doći u Bosnu i Hercegovinu. Svi ostali moraju da dokažu svoju vezu s Bosnom i Hercegovinom i moraju proći kroz bezbjednosne provjere. Zaista ne treba niko da očekuje da ćemo primiti bilo koga ko može predstavljati opasnost po našu bezbjednost“, poručuje Nešić.
„Služba za poslove sa strancima, u saradnji s nadležnim bezbjednosnim agencijama izvršila je provjere kojima je utvrđeno da za ova lica ne postoje bezbjednosne smetnje za ulazak u Bosnu i Hercegovinu. Nakon ulaska u Bosnu i Hercegovinu oni mogu iskazati namjeru podnošenja zahtjeva za azil ili podnijeti zahtjev za odobrenje privremenog boravka po humanitarnoj osnovi“, ističe Aleksandra Kovačević, glasnogovornica Službe za poslove sa strancima BiH.
Bh. državljani koji su stigli u Kairo mogu tu boraviti još dva dana. Razlog – kompleksne procedure. Dvije strane granice – s obje neizvjesnost.
federalna.ba