U nedjelju svečano postrojavanje i obilježavanje 22. godišnjice formiranja 370/770 Slbbr

0
205

 

Povodom obilježavanja 22.godišnjice formiranja 370./770. slavne brdske brigade Armije R BIH Donji Vakuf, Jedinstvena oranizacija boraca Unija veterana  u nedjelju 25. oktobra organizira proslavu Dana formiranja brigade.

Iako je 21. oktobar dan kada je formirana slavna 370/770 brdska brigade, u nedjelju će na Gradskom stadionu s početkom u 10 sati biti održano postrojavanje bivših pripadnika donjovakufske brigade. Učesnici će potom u koloni posjetiti Centralno šehidsko spomen-obilježje, a svoje druženje uz vojnički grah nastaviti ispod Ribarske nadstrešnice preko puta hotela Vrbas.

Ratni put slavne 370/770 brdske brigade

Tog 21. oktobra 1993. godine naređenjem Štaba Vrhovne komande o organizacionim promjenama u zoni odgovornosti 3.Korpusa, preraspodjelom ljudstva i materijalno-tehničkih sredstava tadašnje 307.motorizovane brigade, formirana je donjovakufska 370.brdska brigada. Činile su je jedinice sa područja općine Donji Vakuf,  koje su do tada bile u sastavu 307.motorizovane brigade, te jedinice Općinskog Štaba Teritorijalne odbrane. Po samom osnivanju donjovakufsku 370. brigadu činila su tri bataljona, a u jednom periodu (od 1.aprila do 22.juna 1994.godine), brigada je u svom sastavu imala  i 4.bataljon.

Prvi komandant 370. brdske brigade bio je Senad Alkić, a nakon njega dužnost komandanta brigade obavljali su Besim Učambarlić i Amer Duraković.

Prvi bataljon su vodili Rasim Palalić i Huso Sušić.

Komandanti Drugog bataljona bili su: Nafiz Balihodžić, Nihaz Zukić i rahmetli Edib Rejhan Beno. 

Na čelu Trećeg bataljona 370.brdske brigade stajali su: Bahrija Husagić, Senad Hadžijusufović, Hasan Ugarak i Hajrudin Kahvedžić.

I komandant Četvrtog bataljona, u periodu njegovog postojanja, bio je Hasan Ugarak.

Odlukom Predsjedništva R BiH od 14. aprila1994. godine, zbog ukupnog doprinosa u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta R BiH i izuzetnih borbenih uspjeha u odbijanju brojnih agresorskih ofanziva i proširivanja slobodne teritorije u zoni odgovornosti 3. Korpusa Armije R BiH, 370. bbr dodjeljen je počasni naziv “slavna” i u historiji, donjovakufska, 370. brdska brigada, ostat će upamćena sa tim predznakom „slavna“, odnosno kao 370. Slavna brdska brigade.

Prva samostalna borbena operacija donjovakufske 370-te, izvedena je 16.marta 1994. godine, kada je zahvaljujući dobro isplaniranoj akciji, te iskustvu i hrabrosti boraca u borbenim grupama, oslobođena Mala Šuljaga. Tom prilikom zarobljena je veća količina MTS-a i naoružanja, između ostalog  i tenk T-55.

Krajem maja iste godine počinju akcije oslobađanja Crnog Vrha i dijela Koščanskog platoa. Donjovakufska brigade  učestvovala je i u operaciji oslobađanja Kupresa, u drugoj polovini oktobra i prvim danima novembra 1994.godine, te u akciji oslobađanja Vlašićkog platoa, u martu 1995.godine.

Ono za čime su Donjovakufljani čeznuli svih tih ratnih godina, u izbjeglištvu u Bugojnu, počelo se ostvarivati u drugoj polovini jula 1995.godine. Počele su akcije za oslobađanje Donjeg Vakufa. Zajedno sa oslobodilačkim snagama 705., 707. i 717. brdske brigade, pripadnici donjovakufske, tada već 770.SBBr, oslobodili su Donji Vakuf 14.septembra 1995.godine.

Međutim, i nakon povratka u Donji Vakuf, pripadnici donjovakufske brigade  nastavljaju sa oslobađanjem okupiranih dijelova Bosne i Hercegovine. Posebno je značajno učešće boraca u borbenim operacijama u Bosanskoj Krajini od 2. oktobra 1995. godine do potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Od formiranja 370.brdske brigade, 21.oktobra 1993. godine pa do kraja rata, poginulo ili umrlo 96 njenih pripadnika, a 537 ih je ranjeno ili povrijeđeno. 14 pripadnika 370., odnosno 770. Sbbr  odlikovano je najvećim ratnim priznanjem „Zlatni ljiljan“.

Šest ih je posthumno odlikovano, a to su rahmetli: Nedžad Hadžiabdić, Džemal Škandro, Mesud Ramljak, Samir  Mustafica, Nihad Čemer i Salko Balihodžić.

 Ostalih osam su: Huso Sušić, Ismail Omeragić, Rasim Palalić, Mustafa Mušanović, Esad Kelić, Esad Rahmanović, Fadil Sole i Besim Učambarlić.