Godišnja konferencija za medije Općinskog odbora SDP BiH Donji Vakuf

0
109
SDP konferencija

SDP konferencija

U prostorijama SDP BiH Donji Vakuf danas je održana konferencija za medije s ciljem upoznavanja šire javnosti sa aktuelnom političkom situacijom u Donjem Vakufu, stanjem u Donjem Vakufu, te posebno aktivnostima izabranih dužnosnika OO SDP BiH Donji Vakuf. Na konferenciji za medije govorio je Senad Selimović, predsjednik OO SDP BiH Donji Vakuf, Admir Poturović, šef Kluba vijećnika u Općinskom vijeću Donji Vakuf i potpredsjednik OO SDP BiH Donji Vakuf, Jasmina Hadžiavdić vijećnica SDP Donji Vakuf u Općinskom vijeću,te Amer Čolak, vijećnik Općinskog vijeća Donji Vakuf.

 „Meni je zadovoljstvo što imamo priliku održati  godišnju konferenciju za medije SDP BiH Donji Vakuf kako bismo informisali javnost o dešavanjima u Općini Donji Vakuf u proteklom periodu,u kakvom se stanju nalazi, te da kažemo za šta se SDP Donji Vakuf borio i za šta će se to boriti i u budućnosti. S tim u vezi, moramo kazati da je Općina Donji Vakuf u katastrofalnom stanju, sve nam ide niz brdo, nemamo porast ni u kojem pogledu. Iz Donjeg Vakufa mladi odlaze, imamo privredni pad, smanjenje broja PDV-a o čemu će malo više kazati naši vijećnici, imamo nezakonitosti u radu Općine, nezakonito zapošljavanje radnika, povećanje plata administrativnih radnika, nezakonito dizanje kredita i zaduživanje Općine koje je već dostiglo i prestiglo jedan godišnji budžet Općine Donji Vakuf. Stoga, smatramo da će sve navedeno negativno utjecati u budućnosti na sam izgled i razvoj Općine Donji Vakuf. Ono čemu će se SDP Donji Vakuf žestoko suprotstaviti jeste potencijalno otvaranje regionalne deponije u Donjem Vakufu“, kazao je Senad Selimović, predsjednik OO SDP Donji Vakuf koji je otvorio godišnju konferenciju za medije Socijaldemokratske partije BiH Donji Vakuf.

Na današnjoj konferenciji, putem medija, građanima se obratio i Admir Poturović, šef Kluba vijećnika u Općinskom vijeću Donji Vakuf i potpredsjednik OO SDP BiH Donji Vakuf,

Kada je riječ o budžetu Općine Donji Vakuf, budžet za 2017. godinu u odnosu na prijedlog budžeta za 2018. godinu se ne razlikuje u mnogo čemu. Ono što se može vidjeti iz prijedloga budžeta je da su sve one stavke koje se odnose na troškove načelnika i općinskih službi ostale u istom iznosu, s tim da je posebno vidljivo da načelnik i ovu godinu za troškove reprezentacije planira negdje oko 25.000 KM,  za Merhamet, odnosno narodnu kuhinju tek 15.000 maraka. Troškovi goriva opet ostaju na istom nivou, stipendije za studente su nažalost, ostale na nivou prošlogodišnjih, iako imamo povećanje broja studenata na nivou Općine Donji Vakuf. Zabrinjavajući je podatak da su poticaji za poljoprivredu smanjeni. Predloženim budžetom planirano je i novo kreditno zaduženje Općine u iznosu od 2 miliona maraka, a sredstva bi se koristila za sanaciju deponije otpada u Ornicama i izgradnju sortirnice otpada. Moramo spomenuti i da je odnos općinskog načelnika i općinskog vijeća u jednom nezavidnom položaju i na jednom nezavidnom nivou koji nikome ne odgovara. Mi smo kao nova većina u protekloj godini uspjeli ukinuti tzv. porez na kuće te odluku o nemogućnosti davanja potvrda ili dokumenata iz Općine, ukoliko nije plaćen taj porez. Sve su češći i učestaliji napadi načelnika prema općinskim vijećnicima, nazivajući ih pogrdnim imenima. Dokle će sve ovo ići, u kojem smjeru, nadam se da će u 2018.godini biti puno bolje i za naše građane i za nas općinske vijećnike.”

SDP konferencija 2

Cilj SDP BIH Donji Vakuf jeste da se i budžet i svi ostali poslovi koji se rade u Općini Donji Vakuf vrate u zakonske okvire, kazala je Jasmina Hadžiavdić, vijećnica SDP Donji Vakuf u Općinskom vijeću, te dodala,

Kao najvažnija tema na kraju kalendarske godine, prirodno se nametnuo budžet Općine za 2018.godinu. Prijedlog koji je uputio načelnik Sušić i njegova služba za finansije neprihvatljiv je iz nekoliko razloga, a glavni od njih je svakako, nepoštovanje Zakona o budžetima, kao i drugih propisa vezanih za ovu tematiku. Naime, već godinama se u našoj općini sredstva koja su isključivo namjenska, troše u druge svrhe. Tako dobar dio prihoda, za koje je zakon propisao da se ulažu u infrastrukturne projekte i podizanje standarda življenja, završi u plaćama i naknadama zaposlenih ili u nekom od brojnih grantova kojim upravlja isključivo načelnik općine. Bitno je napomenuti da su u odnosu na 2016. godinu, u tekućoj 2017.godini plaće zaposlenih u Općini povećane za oko 10%, i isto to rade i ove godine. Moramo spomenuti i rebalans budžeta Općine za 2017. koji je odbijen od strane Općinskog vijeća, a onda je načelnik općine kazao budžetskim korisnicima (Centar za socijalni rad, Centar za kulturu, informisanje i sport, Radio Donji Vakuf i Dječiji vrtić)  da smo mi krivi za odbijanje rebalansa budžeta te da zbog nas budžetski korisnici nisu primili platu, a to nije tačno. Naime, ova pravna lica koja sufinansira Općina Donji Vakuf, u budžetu su prikazane zajedno, bez jasnog uvida koliko će koja ustanova da bude tačno zastupljena. Tako sredstva od skoro pola miliona maraka načelnik općine prebacuje donjovakufskim ustanovama i preduzećima onako kako on odluči, te ima mogućnost manipulacije i uslovljavanja menadžmenta i uposlenika, Dakle, rebalans nismo htjeli usvojiti iz razloga što nemamo informaciju koliko je kojem korisniku prebačeno sredstava, koliko je planirano, koliku mu je isplaćeno, odnosno koji budžetski korisnik je „probio“ svoju stavku. Ponovo, u prijedlogu budžeta ovi korisnici nisu razdvojeni. Mi ćemo ponovo na sjednici vijeća insistirati  da nam se dostave traženi podaci. Predloženi budžet za 2018.godinu nešto je viši od ovogodišnjeg, ali se sav taj višak predviđa usmjeriti u povećanje stavke plate i troškova uposlenih u Općini, dok se neke stavke u kojima su krajnji korisnici građani, planiraju smanjiti. Takav slučaj je sa izdvajanjem za socijalne slučajeve, grantom za mlade, za nevladine organizacije i druge.”

Na konferenciji za medije, govorio je i Amer Čolak, vijećnik SDP BiH Donji Vakuf u Općinskom vijeću Donji Vakuf,

 „Kada kažemo aktuelna politička situacija u Donjem Vakufu, mislimo na opću-društvenu situaciju, koja prema riječima prvog čovjeka općine Donji Vakuf, a koji se na njenom čelu nalazi već jedno desetljeće, načelnika Huse Sušića, da u Donjem Vakufu nikad nije bilo bolje, samo mi to ne vidimo. Ja ću kazati nekoliko činjenica koje su posljedica katastrofalnog upravljanja ovom općinom, od strane prije svega SDA u posljednje 22 godine, a onda i načelnika Sušića. Odlaze nam mladi ljudi, odlaze nam radno sposobni ljudi. U posljednjih deset godina, ukoliko sudimo prema smanjenju broja učenika u školama, Donji Vakuf je napustilo oko 30% stanovništva. Prema službenim podacima, godinama smo u samom vrhu liste deset izrazito nerazvijenih općina Federacije, a prvi čovjek tvrdi kako nam nikad nije bilo bolje. Pitamo se kakvo to dobro vidi načelnik Sušić, a ne vide vijećnici. Možda obećani most i zaobilaznicu u Donjem Vakufu? Ili Tursku fabriku sa 300 zaposlenih? Ili uređenu, modernu poslovnu zonu? Ili ulaganja u poljoprivredu? U školstvo? U bilo šta? Takvih stvari, jasno je svima, u Donjem Vakufu nema i postoje samo u praznini predizbornih obećanja. Ono čega ima, a što dobar dio građana ne vidi i ne zna, su dugovi donjovakufskih preduzeća „Čistoće“ i Radija Donji Vakuf, firmi koje više ne posluju niti imaju ikakvu imovinu, ali imaju ogromne dugove koje će na kraju morati platiti građani. Pored njih, tu je po svemu sudeći propali projekt regionalne deponije otpada „Gračanica“ u okviru kojeg je formirano preduzeće i potrošena određena kreditna sredstva, a nije urađeno ništa. I taj kredit uskoro će stići na naplatu, općini Donji Vakuf i drugim općinama koje su potpisale sporazum o gradnji nečega što nikad neće biti izgrađeno.”

Na kraju konferencije za medije, OO SDP BiH Donji Vakuf, upućena je čestitka građanima koji ovih dana praznuju krščanske blagdane, katolički i pravoslavni Božić, te je svim  građanima upućena čestitka za Novu 2018.godinu, sa iskrenom nadom da narednu dočekaju u stvarno boljem životu.

SDP konferencija 3

SDP konferencija 1